10 stvari koje ne bi trebalo da radite pri curenju hidraulike


Postoji mnogo nesporazuma i netačnih praksi u vezi sa tim kako se nositi sa curenjem spojeva hidrauličnih creva. Videli smo i čuli o lošoj praksi od malih preduzeća do multinacionalnih korporacija. Hajde da razbijemo neke mitove. Evo šta ne bi trebalo da radite kada dođe do curenja hidraulike.

  1. Ne koristite ruke za proveru curenja

Temperatura hidraulične tečnosti često može da dostigne 300 ℉ ili više, što može brzo izazvati ozbiljne opekotine. Osim toga, dodir ruku sa curenjem tečnosti iz igle velike brzine može biti katastrofalan.

Ovi mlazovi curenja tečnosti mogu da putuju brzinama većim od 180 m/s i mogu da prodru u kožu čak i sa debelim kožnim rukavicama.

  1. Ne pokušavajte da rešite problem curenja jednostavno zatezanjem

Samo povremeno curenje tečnosti nastaje zbog labavih oraha. Ovo se lako može rešiti zatezanjem matice. Međutim, često vidimo ljude kako se previše zatežu. Ovo može ugroziti integritet zglobova i jedan je od najčešćih uzroka curenja spojeva cijevi. Uvek proverite vezu pre nagonskog zatezanja.

  1. Nemojte donositi sistem za proveru pritiska

Četvrto, pre pregleda obavezno ublažite pritisak na sistem. Ovo biste trebali učiniti čak i ako vidite samo kako tečnost polako curi na zemlju. Rasterećenje pritiska minimizira rizik od iznenadnog ubrizgavanja hidraulične tečnosti mehaničkih komponenti tokom pregleda. Napomena: Tečnost i povratni pritisak mogu postojati i nakon gašenja sistema.

  1. Ne zamenjujte različite vrste spojeva radi uštede vremena/novca

Obavezno ga zamenite potpuno istim tipom konektora, čak i ako je potrebno duže vreme da biste ga dobili. Uzimanje sličnog zgloba i pokušaj da ga natera (samo zato što ga je lako dobiti) jedan je od uzroka neuspeha. Zastoji u pronalaženju odgovarajućih delova vrede jer će vam uštedeti više vremena i novca na duže staze.

  1. Ne sumnjajte uvek u spoj

Tačka ispuštanja možda nije mesto curenja. Padanje se dešava na najnižoj tački. Iako tečnost može da kaplje na spoju, stvarna tačka curenja može biti na drugom mestu.

  1. Nemojte ponovo koristiti O-prsten Prilikom ponovnog sastavljanja spoja za višekratnu upotrebu, O-prsten treba odmah zameniti. O-prstenovi su skloni pucanju, što može oštetiti performanse zaptivanja sistema tokom ponovnog sastavljanja.
  1. Prilikom popravljanja curenja ne zaboravite da zaštitite otvoreni sistem Često vidimo da prilikom otklanjanja curenja radnici uklanjaju konektor, bacaju ga na tlo, a zatim ga ponovo stavljaju. Ovo može uneti zagađivače u hidraulični sistem. Ovo je loša praksa i skratiće radni vek opreme.
  2. Zamenite ili instalirajte spoj, ne zaboravite da očistite kraj veze

Ovo pomaže u sprečavanju ulaska prljavštine i metalnih ivica u hidraulični sistem. Ove čestice mogu oštetiti skupe hidraulične mašine.

  1. Bez otvorene vatre

Sve otvorene vatre treba držati dalje od mesta curenja. Često zaboravljamo da curenje iz rupica može stvoriti „oblake“ zapaljive pare u obliku magle. Uobičajene opasnosti uključuju upaljene cigarete, paljenje upaljačima i upotrebu u blizini zavarivača ili rezača.

  1. Ne zanemarujte probleme

Čak i manje curenje može biti simptom ozbiljnijih problema hidrauličnog sistema i može dovesti do problema u performansama i smanjene ergonomije. Problem bi trebalo rešiti što je pre moguće.