Psihičko i fizičko zdravlje koje oplemenjuju domovi za stare
Stare osoobe imaju mnogo razmišljanja u pogledu organizacije svog vremena, načina realizacije osnovnih aktivnosti i ispunjavanja potreba, posebno ukoliko to sve ne mogu da završe bez tuđe nege i pomoći. Postoje specijalizovane osobe za vršenje ovakvih usluga kod kuće, ali često to zahteva izdvajanje većih suma novca, kao i dodatnu negu tokom ostalog dela dana.
Domovi za stare su objekti koji pružaju profesionalne usluge u pogledu zdravstvene i druge nege osoba u poznijem životnom dobu, smeštaj i hranu, kao i podršku tokom 24 sata dnevno, 7 dana u nedelji i čitave godine. Korisnici imaju sve potrebne usluge, pomoć, kao i slobodu da organizuju svoje vreme na način na koji im to najbolje odgovara.
Psihičko zdravlje korisnika domova je važno
Odluke kao što su te da su domovi za stare nove adrese boravka nije jednostavno doneti, posebno ukoliko postoji dilema da li i kada je pravo vreme za odlazak iz svog domaćinstva. Ipak, veoma je važno održati mentalno zdravlje, biti u društvu i imati negu u starijem dobu, pa su domovi odlično rešenje. U okviru njih, stručna lica – psiholozi, drugi lekari i medicinske sestre, kao i kompletno osoblje, zaduženo je za psihičko zdravlje korisnika.
Domovi za stare pružaju korisnicima razgovore, osoblje je uvek ljubazno, pedagozi se trude da unaprede njihovo razmišljanje, olakšaju svakodnevnicu i stvore im osmeh zadovoljstva na licu. Brojne društvene aktivnosti kao što su šetnje, izleti, učestvovanje u događajima i manifestacijama kulturnog, muzičkog i drugog karaktera, oplemenjavaju dušu i čine sa korisnici budu srećni u domovima.
Fizičko zdravlje u nadležnosti je lekara
Pored psihičkog ili mentalnog, fizičko zdravlje je takođe jedna od važnih sfera na koju su fokusirani savremeni domovi za stare. Naime, licima se pruža aktivna nega – pregledi, kontrole, analize i uzimanje uzoraka, realizuju vežbe, fizikalne terapije, kao i mnogo drugih aktivnosti u cilju oporavka organizma.
Ciljevi su takođe i pospešivanje metabolizma, jačanje mišićne i skeletne muskulature, kako bi se olakšalo kretanje i podstakao viši nivo samostalnosti u svakodnevnici. Pored toga, adekvatna ishrana je važan postulat zdravlja, pa nutricionisti predlažu određene režime ishrane, vežbe, šetnju i slično, uz praćenje laboratorijskih analiza, kao i telesne težine.
Druge dobre strane domova za stara lica
Bavljenje fizičkim i mentalnim zdravljem korisnika osnovni su aspekti na koje su fokusirani domovi za stare, ali postoje i drugi sadržaji koji ih čine tako kvalitetnim mestom za boravak. Naime, tu je svakodnevno održavanje higijene prostora, priprema ukusnih obroka, pomoć prilikom obavljanja lične higijene i razgovori sa ljubaznim osobljem, što nije omogućeno kod svoje kuće.
Takođe, podrazumeva se sloboda kretanja u pogledu posećivanja sala u kojima se gleda televizija, sluša muzika, razgovara sa drugim korisnicima, ispijaju omiljeni čajevi i drugo. U skladu sa dogovorom i mogućnostima, korisnici odlaze na izlete, posete izvan doma i imaju brojne druge aktivnosti.
Domovi za stare definitivno na kvalitetan i pouzdan način oplemenjuju psihičko i fizičko zdravlje njihovih korisnika, čineći ih srećnim i zadovoljnim, a njihove porodice bezbrižnim jer znaju da su na sigurnom mestu. Benefiti kao što su bezbednost, zdravstvena nega i zaštita, adekvatna ishrana, fizička aktivnost, društveni sadržaji i mnogo toga drugog, razlozi su koji čine da se svako oseća lepo i oporavljeno.